Sulejów – Warowne Opactwo Cystersów

darłowo 2014 459
Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie, położony w Podklasztorzu, dzielnicy Sulejowa w województwie łódzkim, to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce.
darłowo 2014 457
Okazałe warowne opactwo w Sulejowie należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych założeń pocysterskich w tej części Europy.
darłowo 2014 458
Najistotniejszymi zachowanymi jego elementami jest kościół św. Tomasza Kantueryjskiego – trójnawowa bazylika.
darłowo 2014 460
Bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym układzie. Wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka. W zachowanym wschodnim skrzydle klasztoru znajduje się muzeum.
darłowo 2014 461
Kościół św. Tomasza, wzniesiony na planie krzyża z ciosów kamiennych, do dziś przetrwał w bardzo dobrym stanie. Najmłodszą cześć zespołu reprezentuje ciąg budynków gospodarczych, oplatających opactwo od wschodu oraz północy i opartych o północny mur obronny, który stanowi obecnie ich zewnętrzną ścianę. W budynkach tych kiedyś znajdowały się; browar, spichlerze magazyny i mieszkania.

darłowo 2014 465

darłowo 2014 467
Konfesjonał.
darłowo 2014 473
Dzisiaj w tych budynkach mieści się luksusowy hotel, w którym oprócz miejsc noclegowych znajduje się imponujące centrum rekreacyjne z basenem, siłownią i sauną. Do atrakcji w Opactwie Cystersów zaliczyć można przejazdy bryczką, walki rycerskie oraz nocne bratanie ze sztucznymi duchami.
darłowo 2014 474
Zewnętrzny mur Opactwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s