Kończyce Wielkie – Pałac z XVII w.

zdjęcia 237
Pierwotna siedziba w Kończycach Wielkich powstała prawdopodobnie w XV w. i wzniesiona została przez Korniców. Następnie pałac przechodził z rąk do rąk. Na początku XVII w. nowy właściciel Mikołaj Wilczek wybudował nowy pałac, a obok ufundował drewnianą kaplicę pw. Opatrzności Bożej, w 1776 r. zastąpiona murowaną z fundacji Harasowskich.
zdjęcia 238
Kapliczka pałacowa.
zdjęcia 239
W XIX w. obiekt zakupił Jan Józef Antoni hrabia Laris von Monnich. W 1865 r. wnuk Antoniego hrabia Eugeniusz ożenił się z Marią hrabianką Deyn von Strites i z tej okazji przebudował zamek na neorenesansową toskańską willę. W 1880 r. hrabia Eugeniusz osierocił trzy córki w tym 8-letnią Gabrielę, ostatnią właścicielkę pałacu.
zdjęcia 240
W 1893 r. Gabriela wyszła za mąż za adiutanta cesarz Feliksa hrabiego von Thue und Hohensteina, co po raz kolejny przyczyniło się do modernizacji pałacu. Dama cesarskiego dworu, wielka filantropka, zapisała się w pamięci mieszkańców Kończyc Wielkich jako „Dobra Pani”.
zdjęcia 242
W 1945 r majątek Gabrieli został skonfiskowany przez władze ludowe, które w 1952 r. utworzyły w pałacu dom dziecka, a Gabriela zmarła w nędzy. W 2007 r. pałac został sprzedany 3 biznesmenom, którzy zamierzali w nim umiejscowić hotel. czego nie zrealizowali, a obiekt ponownie został wystawiony na sprzedaż pod koniec 2010 r. Województwo śląskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s